Vítejte v horské oblasti Králického Sněžníku

O nás - historické okénko :-)

1968 - takto vypadala, když jsme ji koupili
1968 - takto vypadala, když jsme ji koupili

Chaloupku Dolní Morava vlastní naše rodina od roku 1968, kdy na možnost její koupě upozornil naše rodiče jejich dobrý kamarád Luboš Kanýz, který je pozval k nim na chalupu a v obci jim ukázal objekty, které byly tou dobou k prodeji. Rodiče, Miroslav a Zdeňka Jelínkovi se do oblasti Králického Sněžníku i této obce, kde tehdy "dávaly lišky dobrou noc" naprosto zamilovali a v podstatě se hned na místě dohodli s panem Adolfem Marčíkem, že mu v srpnu 1968 přivezou peníze a chaloupku od něho koupí. Tak se i stalo a po koupi v ní strávili první dovolenou, kdy se z nich stali chalupáři doslova a do písmene. Na chaloupku jezdili z Brna každých 14 dnů a dávali ji postupně do pořádku, jelikož nebyla právě v nejlepším stavu, byla to taková skromná "pastouška". Měla hliněné podlahy, velice nízké stropy, špatnou střechu, nebyla k ní zavedena voda ani elektřina a vypadala zcela jinak než dnes. Ač ji začali hned opravovat, svoji současnou podobu nabyla až v roce 1983 a je na ní co rekonstruovat a opravovat stále. My ji ale máme moc rádi a naši péči si zaslouží. :-). 

        Dolní Morava byla dříve právě tou malebnou, klidnou horskou vesničkou, kde se v radosti setkávali místní lidé s "náplavou" chalupářů v tehdy maličkém prostory výčepu hospůdky (dnešní Krčma - ale je mnohem větší), či různě u soukromých akcí, táboráků, opékání kuřat a makrel na ohni a žili v naprosté sousedské symbióze. Vzájemně si pomáhali a my, coby jejich děti jsme tedy měli spoustu "tet a strýců", kdy to aspoň  na mě, tedy mladší dceru, působilo jako jedna velká rodina a některá přátelství se starousedlíky přetrvala do dnešní doby, za což jsem upřímně vděčná. Naši rodiče se také v obci zúčastnili několika akcí "Z", kdy např. vypomáhali stavět místní obchod s potravinami apod. Byli zkrátka všude, kde bylo třeba a na oplátku zase jim kdykoliv místní lidé pomohli, když potřebovali. Z celého srdce děkuji za to, že naši rodiče vytvořili tyto pevné vazby a že i v současnosti nám místní lidé pomohou, když je třeba, moc si toho vážíme a velmi rádi my pomůžeme jim. 

         První písemná zmínka o vsi Velká Morava pochází z roku 1564, kdy byla součástí panství Branná (Kolštejn). Po roce 1677 byla na katastru Velké Moravy na severním konci údolí založena majitelem panství knížetem Lichtensteinem lesnická osada (Waldarbeiterkolonie) s názvem Horní Morava. Samostatnou obcí se Velká Morava stala v r. 1850, kdy byla od roku 1960 připojena k Dolní Moravě

Roubené domy se na Velké Moravě zachovaly do dnešních dnů jen 4, kdy se většinou jedná o bývalé výměnky usedlostí, kterým je i naše chaloupka čp.54. Výměnky, při prvním číslování domů v roce 1770-1771 neměly udělena čísla popisná, ta jim byla přidělena až v 19. století.

Naše chaloupka je památkáři NPÚ Pardubice zařazena mezi historicky cenné stavby obce Dolní Morava.

© 2025 Chaloupka Dolní Morava - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky